Tramwajem po gdańską kranówkę!

W Światowym Dniu Wody na gdańskie tory wyruszył niebieski tramwaj promujący picie wody z kranu. Pierwszym kursem z pętli Chełm wyruszyli wraz z Prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz uczniami klasy II b Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku.

Tramwaj na ulicach naszego miasta ma zwrócić uwagę na aspekty picia wody z kranu jako alternatywy dla słodkich napojów czy kupowania wody w plastikowych butelkach.  W Gdańsku nie trzeba kupować wody w sklepie, można odkręcić kran i bez obaw pić. Niech dzień wody będzie w naszej pamięci cały rok. 
Nasze działania mają trzy główne cele: podkreślanie znaczenia zdrowego stylu życia, troski o środowisko oraz oszczędzania wody.  Pijąc #gdanskakranowka wypełniamy te cele.

#gdanskakranowka jest:
  • świeża, bo wydobywana i dostarczana na bieżąco
  • zdrowa, bo bogata w składniki mineralne
  • bezpieczna, bo pod stałą kontrolą 
  • ekologiczna, bo nie generuje plastikowych butelek 
  • tania, bo 1 litr = 1 grosz
  • dostępna, bo wystarczy odkręcić kran

Światowy Dzień Wody - To ważny dzień w kalendarzu spółek wodociągowych – mówi Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów. -  Nie tylko w Polsce, ale za granicą, bo dzień wody celebrowany jest na całym świecie. Woda to zasób cenny i choć mamy tu w Gdańsku szczęście mieć jej pod dostatkiem, globalnie to zasób wrażliwy. Nie bez powodu hasło tegorocznych obchodów brzmi „Woda dla Pokoju”.

Światowy Dzień Wody - to ważny dzień też dla społeczności Gdańskich Wodociągów, bo nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszej promocji gdańskiej kranówki niż tramwaj jeżdżący po mieście w pięknej szacie graficznej – dodaje Jacek Kieloch. Ten tramwaj to pewnego rodzaju nagroda za nasze codzienne starania, by woda wytwarzana i dostarczana Mieszkańcom Gdańska zawsze płynęła z kranu, ale ten tramwaj to tez symbol i przesłanie dla mieszkańców miasta Gdańska, że woda z kranu, że gdańska kranówka, że H2O Gda jest świeża, zdrowa i dostępna i każdy mieszkaniec naszego miasta może ją pić bez obaw.

Zapominamy na co dzień, że woda w kranie nie pojawia się z znikąd. Trzeba ją wyprodukować każdego dnia. To skomplikowany proces: wydobycia, uzdatniania, badań, dostarczenia sieciami do kranów w domach, szkołach, przychodniach, firmach i zakładach przemysłowych. Każdego dnia produkujemy jej w Gdańsku 301 mln szklanek! Co daje rocznie 27 mln m3 wody.

Woda to życie. Nic nie istnieje i nie działa bez wody. Właśnie dlatego już 10 lat temu jako jedni z pierwszych w kraju uruchomiliśmy projekty „Zdroje w gdańskich szkołach” oraz „Zdroje dla najmłodszych” w ramach, których w gdańskich placówkach edukacyjnych montujemy poidełka, z których dzieci bezpośrednio piją wodę. Do tej pory Gdańskie Wodociągi zamontowały tam 189 zdrojów. Do tego 89 dystrybutorów w budynkach użyteczności publicznej – jak urząd, straż miejska, szpitale, placówki kulturalne. W przestrzeni miasta, na ulicach, skwerach, parkach - inna spółka miejska - GIWK – montuje poidełka zewnętrzne. Mamy już 49 takich urządzeń. 
Łącznie miejsc, w których każdy mieszkaniec naszego miasta może się napić wody prosto z miejskiego zdroju jest 329. I liczbę tę możecie zobaczyć na City Lightach, promujących picie wody z kranu w naszym mieście, które pojawiły się na przystankach komunikacji miejskiej.

Wskaźnik zgodności wytwarzanej przez Gdańskie Wodociągi świeżej wody do picia z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) wynosi 100%.  Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach jej wytwarzania: ujmowania, produkcji i dystrybucji. Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach ujmowania, produkcji i dystrybucji.  Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. Raz w miesiącu wydaje on ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla poszczególnych obszarów zasilania.

Aby zabezpieczyć jakość wody podczas dostarczania jej do odbiorców, systematycznie prowadzone są prace konserwacyjne, a w razie konieczności także naprawcze na sieci wodociągowej. Po ich zakończeniu przeprowadzane są dodatkowe badania wody, w celu potwierdzenia jej jakości.

Dodatkowo w 2010 r. – w oparciu o wytyczne WHO Plan Bezpieczeństwa Wody – wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000. System ten został wdrożony dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody pitnej, którą dostarczamy mieszkańcom Gdańska i gmin ościennych.

  

Zwiń ^

Masz wodomierz w ogrodzie lub na działce? Upewnij się, czy nie upłynął termin jego ważności.

Wodomierz rejestrujący ilość wody zużytej bezpowrotnie, czyli tzw. wodomierz ogrodowy, posiada 5-letni okres ważności. Po upływie tego czasu nie ma możliwości uwzględniania jego wskazań w rozliczeniach. Dlatego jego właściciel powinien zadbać o to, aby wodomierz został wymieniony, zanim minie 5 lat.

Gdzie można sprawdzić termin legalizacji wodomierza?

  • Na urządzeniu, gdzie znajduje się rok produkcji, od którego okres ważności twa 5 lat.

  • Na protokole plombowania wodomierza.

  • W systemie eBOK. Po upływie terminu legalizacji wodomierz nie jest on tam widoczny.

Więcej informacji dotyczących odnowienia ważności czy też założenia wodomierza ogrodowego, czyli rejestrującego wodę bezpowrotnie zużytą znajduje się tutaj

Raz w roku na rachunkach wystawianych w grudniu przypominamy o tym, że warto sprawdzić termin ważności wodomierza ogrodowego. Brak jego legalizacji oznacza, że rozliczać będziemy ilość odprowadzonych ścieków równą ilości dostarczonej wody.


Zwiń ^

Odkrywamy tajemnice Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód

Gdańskie Wodociągi dołączyły do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na orkiestrową aukcję trafiła wycieczka po Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. To unikalna propozycja odkrywania z naszymi pracownikami znajdujących się tam obiektów i urządzeń, a tym samym poznania procesu oczyszczania krok po kroku. WOŚP-owe aukcje, w tym nasza, potrwają do 31 stycznia 2024 r. Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!

W jaki sposób odbywa się odbiór ścieków? Jak przebiega i na czym polega proces oczyszczania? Przez jakie obiekty i urządzenia muszą przepłynąć ścieki, zanim trafią oczyszczone do środowiska naturalnego? 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają nasi specjalni Goście, którzy na aukcji 32. Finału WOŚP wylicytują wycieczkę po Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. 

Link do licytacji: https://bit.ly/3HpTCgF. Zwycięzca aukcji będzie mógł zaprosić 5 osób. 

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód zajmuje powierzchnię 73,6 ha. Ścieki do oczyszczalni Wschód dopływają z gminy Gdańsk, a także z gmin sąsiednich Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Żukowa i Kolbud. Oczyszczone ścieki odprowadzane są rurociągiem tłocznym 2,4 km w głąb Zatoki Gdańskiej poprzez przepompownię ścieków Bogatka.

Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się, pod hasłem: „Tu wszystko gra OK!", zaś cel tegorocznej zbiórki to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

 

 

 

Zwiń ^

Zdroje w gdańskich szkołach i przedszkolach przeszły kompleksowy przegląd

H2O czyli substancja bez smaku, zapachu i koloru, a niezbędna do życia. Od dekady już uczniowie w gdańskich szkołach i przedszkolach piją świeżą wodę prosto z kranu korzystając ze zdrojów zamontowanych przez Gdańskie Wodociągi.

Gdańskie Wodociągi wykonały przeglądy i konieczne naprawy wszystkich urządzeń służących dzieciom i młodzieży do picia gdańskiej kranówki. Wszystko po to, aby zapewnić ciągłość w dostępności wody i najwyższą jakość w korzystaniu ze zdrojów.

Dzięki projektom Gdańskich Wodociągów „Zdroje w gdańskich szkołach” oraz „Zdroje dla najmłodszych” na terenie Gdańska można napić się świeżej wody z kranu z 278 urządzeń wewnętrznych. 

- Poidełka wewnętrzne są najlepszą promocją picia gdańskiej kranówki. Wodę z kranu piją najpierw dzieci, nauczyciele a potem ich rodziny, bo skoro można pić wodę w szkole czy przedszkolu, to w domu tym bardziej – mówi Piotr Kryszewski, Z-ca Prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Budujący jest fakt, że zainteresowanie zdrojami  nie słabnie. Będziemy na nie odpowiadać montując kolejne urządzenia. Zdroje posiadają już szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe a także instytucje publiczne jak szpitale, urząd miejski czy placówki kulturalne.

Ze zdrojów korzysta już kilka pokoleń młodych gdańszczan. Montaż pierwszych urządzeń  w gdańskich placówkach edukacyjnych rozpoczął się w 2013 roku, a projekt wodociągów w Gdańsku był jedną z pierwszych tego rodzaju inicjatyw w kraju.

- Kiedy montowaliśmy pierwsze zdroje w szkołach nie wszyscy byli przekonani do picia wody z kranu -  wspomina Jacek Kieloch, Prezes Zarządu Gdańskich Wodociągów. – Ale te postawy szybko się zmieniały. Wraz z każdym rokiem coraz więcej placówek oświatowych chciało posiadać zdroje i my tym wymaganiom staraliśmy się sprostać. Zamontowane w szkołach i przedszkolach urządzenia są proste w obsłudze i bezpieczne, a co ważne, żeby napić się świeżej wody prosto z kranu, nie potrzeba kubka czy butelki – dodaje Kieloch. 

Warto dodać, że gdańska kranówka jest świeża, bo produkowana na bieżąco, zdrowa, bo bogata w minerały i dużo tańsza niż woda butelkowana. 


Zwiń ^

Uwaga na oszustów podających się za pracowników naszego laboratorium!

Dotarły do nas niepokojące informacje, że osoby niezwiązane z Gdańskimi Wodociągami powołując się na nasze laboratorium próbują umówić się na spotkanie i badanie wody.

Podkreślamy, że nasi pracownicy – mogą pojawić się tylko u osób, które mają z nami podpisane umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków lub zleciły nam pobranie próby i wykonanie badania.

Każdy pracownik Gdańskich Wodociągów posiada legitymację służbową ze zdjęciem. Mogą Państwo poprosić o jej okazanie.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu +48 58 301 30 91 aby potwierdzić konieczność wykonania czynności służbowych przez naszego pracownika. Również na naszej stronie internetowej w zakładce KOMUNIKATY (https://www.gdanskiewodociagi.pl/StrefaKlienta/Awarie,Komunikaty.aspx) możecie Państwo sprawdzić, czy prowadzimy prace eksploatacyjne w danym rejonie. Nasze działania zawsze prowadzimy z zachowaniem pełnej transparentności i bezpieczeństwa naszych Klientów.
Zwiń ^

Medal Prezydenta Gdańska dla naszego pracownika

Nasz pracownik - Witold Kroll - podczas XV Święta Samorządowca, obchodzonego 26 maja 2023 r., otrzymał Medal Prezydenta Gdańska.

Pan Witold od 30 lat pracuje w wodociągach – obecnie na stanowisku Mistrz zbiorników wody, magistral, płukań i dezynfekcji (ESW) – i od zawsze bezpośrednio dba o to, by w kranach mieszkańców miasta nie zabrakło wody.  Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu niejednokrotnie skutecznie zapobiegał awariom i problemom na sieci wodociągowej! Gratulujemy!

 

Zwiń ^

Zadbaj o terminową wymianę wodomierza ogrodowego!

Przypominamy, że wodomierz rejestrujący ilość wody zużytej bezpowrotnie (czyli tzw. wodomierz ogrodowy) jest własnością Klienta. Obowiązkiem spoczywającym na właścicielu jest zadbanie o to, aby wodomierz ogrodowy posiadał ważne cechy legalizacyjne i został wymieniony przed upływem terminu ich ważności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy wodomierz, jako urządzenie pomiarowe, posiada 5-letni okres ważności cechy legalizacyjnej. Po upływie tego czasu należy odnowić legalizację wodomierza. Jest to niezbędne w celu określenia i potwierdzenia poprawności wskazań danego urządzenia pomiarowego oraz uwzględnieniu jego wskazań w rozliczeniach za wodę bezpowrotnie zużytą. Nie uwzględniamy wskazań wodomierza ogrodowego po utracie przez niego cechy legalizacyjnej. Oznacza to, że w takim przypadku rozliczać będziemy ilość odprowadzonych ścieków równą ilości dostarczonej wody.

W jaki sposób sprawdzić okres legalizacji wodomierza?

  • na wodomierzu znajduje się data (rok), od której okres legalizacji trwa 5 lat,
  • data legalizacji znajduje się na protokole plombowania wodomierza,
  • data legalizacji znajduje się w naszym e-BOK (po upływie terminu legalizacji wodomierz nie jest widoczny).

Co należy zrobić w celu odnowienia legalizacji wodomierza? Kliknij tutaj


Zwiń ^

Dzień Otwarty na SUW Czarny Dwór

241 uczniów gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych odwiedziło w Światowym Dniu Wody Stację Uzdatniania Czarny Dwór. Drzwi ujęcia głębinowego były dla zwiedzających otwarte od godz. 9.00. Młodzi gdańszczanie dowiedzieli się od pracowników Gdańskich Wodociągów skąd się bierze woda w kranie, dlaczego można ją pić bez obaw bez filtracji i przegotowania, jak wygląda proces uzdatniania wody, a nawet… jakie zwierzątka żyją na ujęciu wody Czarny Dwór.

SUW Czarny Dwór jest to ujęcie wody głębinowej, które w rocznej produkcji wody na terenie Gdańska ma największy udział. W 2022 roku wyprodukowało na potrzeby gdańszczan 5,6 mln m3 wody. Znajduje się w pasie nadmorskim, w malowniczym sąsiedztwie Parku Reagana. Stacja ujmuje wodę z 38 studni, wśród których: studnie kredowe znajdują się na głębokości 219 m i 210 m, studnie trzeciorzędowe znajdują się na głębokości 90 – 94 m oraz czwartorzędowe na średniej głębokości 35 – 40 m. Teren ujęcia położony jest wzdłuż nadmorskiego tarasu pomiędzy Jelitkowem a Zaspą (od ul. Pomorskiej do ul. Hallera).
W 2022 roku ok. 75% zaopatrzenia w wodę dla Miasto Gdańsk pochodziło z ujęć głębinowych, 8% z ujęcia drenażowego w Pręgowie, a 17 % z ujęcia powierzchniowego w Straszynie. Podstawowe ujęcia wody głębinowej dla gdańszczan to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Dodatkowo część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze.
Zwiń ^

Zabezpiecz wodomierz przed mrozem

Zanim przyjdzie zima i temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza należy właściwie zabezpieczyć instalację wodociągową, szczególnie jeśli przebiega ona przez nieogrzewane pomieszczenia lub znajduje się na niezamieszkałej w okresie zimowym posesji. Te działania uchronią instalację przed możliwym uszkodzeniem, a odbiorców wody przed nieoczekiwanym jej brakiem wynikłym z uszkodzenia instalacji.

Zgodnie z prawem odpowiedzialność za zabezpieczenie instalacji przed mrozem spoczywa na właścicielu przyłącza wodociągowego. Można to zrobić w prosty sposób. Wodomierze znajdujące się na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. W podobny sposób należy zadbać o wodomierze w zamkniętych, nieogrzewanych pomieszczeniach. W pomieszczeniach, przez które przebiega instalacja wodociągowa, nawet w tych ogrzewanych, w czasie mrozu drzwi i okna powinny pozostawać zamknięte. Instalacje wykorzystywane okresowo, czyli np. doprowadzające wodę na działkę, do ogrodu, lub znajdujące się w budynku niezamieszkałym i nie używane w okresie zimy, należy zamknąć dopływ wody do nich i pozbawić ją z jej pozostałości.

Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia lub rozszczelnienia wodomierza, prosimy skontaktować się z nami dzwoniąc na numer alarmowy 994. Nasze służby będą reagowały na każde zgłoszenie.


Zwiń ^