Mgiełki wodne w pełnej gotowości – można się chłodzić!

Upały w mieście? Można je przetrwać! Trzeba tylko regularnie się nawadniać, a kiedy to nie wystarczy można się ochłodzić korzystając z kurtyny wodnej. Mgiełki zostały uruchomione w 4 lokalizacjach. Znajdują się przy Europejskim Centrum Solidarności, przy Baszcie Jacek na rogu Placu Kobzdeja, przy Muzeum II Wojny Światowej, przy Molo w Brzeźnie

Zimną wodę dla ochłody serwują także zewnętrzne poidełka, których jest w Gdańsku 38. Woda została w nich przebadana i jest zdatna do spożycia! Dwa razy dziennie sprawdzamy stan zewnętrznych zdrojów, tak by można było z nich  bezpiecznie z nich korzystać.

Źródełka znajdują się przy ulicach:

 • ul. Jantarowa, Park Jelitkowski, wejście na plażę nr 71ul. Jantarowa,
 • koniec ul. Hallera, wejście na plażę nr 50
 • ul. Brzeźnieńska/Młodzieży Polskiej
 • ul. Rajska/Heweliusza przy CH Madison
 • ul. Wyspiańskiego, Park nad Strzyżą
 • pl. Wybickiego
 • Al. Grunwaldzka przy CH Manhattan
 • ul. Klonowa przy Grunwaldzkiej (w rejonie pasażu handlowego)
 • ul. Braci Lewoniewskich, przy Żaku
 • ul. Subisława, przy SKM Żabianka
 • ul. Raduńska, przy Parku Oruńskim
 • ul. Turystyczna/Promienista w Sobieszewie
 • Zbiornik Wody „Stara Orunia”
 • Zbiornik Wody „Stary Sobieski”
 • pl. Generała Maczka
 • ul.Diany
 • ul.Soplicy
 • ul.Chełmońskiego
 • Nowotna/Rozłogi
 • Zbiornik Augustowska
 • ul. Jantarowa, koniec ul. Piastowskiej, wejście na plażę nr 6
 •  ul. Jantarowa, przy molo w Brzeźnie
 • ul. Rajska, pl. Heweliusza
 • ul. Wajdeloty, Park Kuźniczki
 • ul. Zdrojowa, Park Brzeźnieński (przy plaży)
 • ul. Zdrojowa, Park Brzeźnieński (przy ul. Gdańskiej)
 • ul. Cystersów
 • ul. Szafarnia/od ul. Ołowianka
 • ul. Świętojańska/Minogi
 • ul. Chlebnicka (na zapleczu Dworu Artusa)
 • Park Świętopełka (Świętojańska)
 • Pańska (Plac Dominikański)
 • Targ Rybny
 • Szeroka/Przędzalnicza
 • Wapiennicza
 • Plac Obrońców Poczty PolskiejOłowianka Aleja włazów
 • Ołowianka przepompownia

 

 

Zwiń ^

Opłaty za usługi

Informujemy, że zostały wprowadzone nowe stawki opłat za usługi świadczone przez SNG S.A. oraz za prace taboru samochodowego.


Cenniki z wysokością aktualnych opłat dostępne są tutaj.

Zwiń ^

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Co roku święto to obywa się innym pod hasłem przewodnim – w tym roku jest to „Wody głębinowe – niewidzialne uczynić widzialnym”, co ma na celu zwrócenie uwagi ochronę podziemnego zasobu wody pitnej. W ubiegłym roku na potrzeby mieszkańców Gdańska Saur Neptun Gdańsk wyprodukował 26,2 mln m3 wody. Aż 75% pochodziło z ujęć głębinowych

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Jak podaje PGW Wody Polskie statystycznie w Polsce zaopatrzenie w wodę odbywa się w 70% na zasobach głębionych, a w 30 % na zasobach powierzchniowych. W Gdańsku ta proporcja przedstawia się inaczej. W 2021 roku ok. 75% zaopatrzenia w wodę pochodziło z ujęć głębinowych, 8% z ujęcia drenażowego w Pręgowie, a 17 % z  ujęcia powierzchniowego w Straszynie. Podstawowe ujęcia wody głębinowej dla gdańszczan to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Dodatkowo część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze.

63% wody podawanej mieszkańcom ujmowana jest z pokładów IV rzędowych. Ponadto ujmowana jest woda kredowa (9%), trzeciorzędowa (ok. 3%). Najwięcej wody wyprodukowało na potrzeby gdańszczan ujęcie Czarny Dwór. Na ujęciu tym pracuje 30 studni, wśród których dwie to studnie kredowe znajdujące się na głębokości 219 m i 210 m. Studnie trzeciorzędowe znajdują się na głębokości 90 - 94m, a trzeciorzędowe na średniej głębokości  35 - 40m. Teren ujęcia położony jest wzdłuż nadmorskiego tarasu pomiędzy Jelitkowem a Zaspą (od ul. Pomorskiej do ul. Hallera).

- Ujmowane na terenie Gdańska wody głębinowe nie wymagają zastosowania zaawansowanych technologii uzdatniania. Celem uzdatniania jest usunięcie z wody głównie związków żelaza i manganu, amoniaku oraz rozpuszczonych gazów. Główne procesy stosowane w uzdatnianiu to napowietrzanie i filtracja – podkreśla Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji SNG.

I choć mamy w Gdańsku to szczęście, że posiadamy wody pitnej pod dostatkiem, każda mieszkanka i każdy mieszkaniec może w bardzo prosty sposób ograniczyć zużycie wody we własnym domu. Gdańszczanom idzie to coraz lepiej. W 1992 roku statystyczny mieszkaniec zużywał dziennie 220 litrów wody, a w 2021 ok. 113 litrów.

 💧 Konkurs na Facebooku

W ramach Światowego Dnia Wody - profilu Saur Neptun Gdańsk rozstrzygnięto konkurs ogłoszony na początku marca. Uczestnicy w dowolny i preferowany przez siebie sposób mieli odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego woda jest ważna. Przyznano 5 nagród głównych i 8 wyróżnień.

Zwiń ^

Gdańsk pomaga Ukrainie

W związku z sytuacją na Ukrainie oraz licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl. Na tej stronie przyjmowane są zgłoszenia od osób, które potrzebują pomocy, jak i od tych, które taką pomoc deklarują. Potrzebne jest wsparcie finansowe, rzeczowe, ale także pomoc psychologów oraz osób, które podjęłyby się tłumaczenia języka ukraińskiego. - Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Uwaga na fałszywych pracowników wodociągów!

Otrzymaliśmy informacje o oszustach podających się za pracowników naszej firmy, którzy w celu realizacji badań laboratoryjnych usiłowali wejść do jednego z mieszkań w Gdańsku.

W związku z tym informujemy, że nasi pracownicy – w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi – mogą pojawić się tylko u osób, które mają z Saur Neptun Gdańsk podpisane umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Każdy pracownik reprezentujący naszą spółkę posiada legitymację służbową ze zdjęciem. Mogą Państwo prawo poprosić o jej okazanie.
W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu +48 58 301 30 91 w celu potwierdzenia konieczności wykonania czynności służbowych przez naszego pracownika. Również na naszej stronie internetowej w zakładce KOMUNIKATY (https://www.sng.com.pl/StrefaKlienta/Komunikaty.aspx) możecie Państwo sprawdzić, czy prowadzimy prace eksploatacyjne w danym rejonie. Nasze działania zawsze prowadzimy z zachowaniem pełnej transparentności i bezpieczeństwa naszych Klientów.

Zwiń ^

Zabezpiecz wodomierz przed mrozem

Zanim przyjdzie zima i temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza należy właściwie zabezpieczyć instalację wodociągową, szczególnie jeśli przebiega ona przez nieogrzewane pomieszczenia lub znajduje się na niezamieszkałej w okresie zimowym posesji. Te działania uchronią instalację przed możliwym uszkodzeniem, a odbiorców wody przed nieoczekiwanym jej brakiem wynikłym z uszkodzenia instalacji.

Zgodnie z prawem odpowiedzialność za zabezpieczenie instalacji przed mrozem spoczywa na właścicielu przyłącza wodociągowego. Można to zrobić w prosty sposób. Wodomierze znajdujące się na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. W podobny sposób należy zadbać o wodomierze w zamkniętych, nieogrzewanych pomieszczeniach. W pomieszczeniach, przez które przebiega instalacja wodociągowa, nawet w tych ogrzewanych, w czasie mrozu drzwi i okna powinny pozostawać zamknięte. Instalacje wykorzystywane okresowo, czyli np. doprowadzające wodę na działkę, do ogrodu, lub znajdujące się w budynku niezamieszkałym i nie używane w okresie zimy, należy zamknąć dopływ wody do nich i pozbawić ją z jej pozostałości.

Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia lub rozszczelnienia wodomierza, prosimy skontaktować się z nami dzwoniąc na numer alarmowy 994. Nasze służby będą reagowały na każde zgłoszenie.


Zwiń ^

Zakończenie eksploatacji na terenie Gminy Sopot

Szanowni Klienci, W związku z zakończeniem eksploatacji na terenie Gminy Sopot informujemy, iż Saur Neptun Gdańsk SA będzie świadczyć usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Sopot do 31 lipca 2021 roku.


Usługę niezakłóconej dostawy wody i odbioru ścieków realizowaliśmy dla Państwa - naszych Klientów z najwyższą starannością od 1992 roku. Dziękujemy bardzo za dotychczasową współpracę, wieloletnie relacje i dowody uznania dla jakości świadczonych przez nas usług, które wyrażaliście Państwo w badaniach satysfakcji Klienta przeprowadzanych przez naszą spółkę  co dwa lata. 

Jednocześnie informujemy, że z dniem  31 lipca 2021r.  łącząca Państwa z SNG umowa o zapatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków wygaśnie. W celu zawarcia nowej umowy należy skontaktować się z nowym eksploatatorem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, którym będzie AQUA SOPOT Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Polna 66-68, 81/740 Sopot, KRS 0000286545.


Zarząd Saur Neptun Gdańsk S.A.
Zwiń ^

Świętujemy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody - święto ustanowione w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Ma ono uświadomić, jak dużą rolę w naszym życiu ogrywa woda. W tym roku Dzień Wody celebrowany jest pod hasłem, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „Doceniać wodę”, co wiąże się z szacunkiem do używania wody jako zasobu, a także jej oszczędzania.

I choć mamy w Gdańsku to szczęście, że posiadamy wody pitnej pod dostatkiem, każda mieszkanka i każdy mieszkaniec może w bardzo prosty sposób ograniczyć zużycie wody we własnym domu. Gdańszczanom idzie to coraz lepiej. W 1992 roku statystyczny mieszkaniec zużywał dziennie 220 litrów wody, a w 2020 ok. 113 litrów.

💧 Skąd bierzemy wodę

Zaopatrzenie w wodę Gdańska opiera się na ujęciach wody podziemnej i powierzchniowej. Główne zaopatrzenie stanowią ujęcia wód głębinowych, ujmujących przede wszystkim wodę czwartorzędową. Podstawowe ujęcia wody, to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Gdański wodociąg zasilany jest także wodą powierzchniową, pochodzącą z ujęcia wody w Straszynie. A część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze.

- Położenie Gdańska pozwala na dostarczenie mieszkańcom wody, która w  83% pochodzi z ujęć głębinowych, a w niespełna 17% jest to woda powierzchniowa. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska mogą korzystać na co dzień z wody o bardzo dobrej jakości – podkreśla Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji SNG. - Woda w Gdańsku  w 100% spełnia rygorystyczne normy jakości UE. Możemy ją pić prosto z kranu i cieszyć się, że mamy jej pod dostatkiem.

💧 Zapraszamy na debatę

W poniedziałek 22 marca o godz. 12.00 redakcja Dziennika Bałtyckiego organizuje debatę. Eksperci różnych instytucji dyskutować będą o tym skąd czerpiemy wodę, jakie są jej zasoby, ile jej zużywamy i czy może nam jej zabraknąć. Debata transmitowana będzie on-line na stronie www.dziennikbaltycki.pl. Zapraszamy do jej oglądania. Saur Neptun Gdańsk reprezentowany będzie przez dyrektora ds. eksploatacji Stanisława Mikołajskiego. Dyrektor Mikołajski pracę w gdańskich wodociągach rozpoczął zaraz po studiach w 1986 roku. Przeszedł w SNG całą ścieżkę kariery od szeregowego pracownika do Dyrektora - obejmując to stanowisko w 1996r. Jest „człowiekiem wodociągów” i gdański system wod-kan nie ma przed nim żadnych tajemnic.

💧 Konkursy na Facebooku

W ramach Światowego Dnia Wody - cały dzień na profilu Saur Neptun Gdańsk odbywać się będą konkursy z nagrodami. Wystarczy wejść na www.facebook.com/SaurNeptunGdansk i śledzić pojawiające się pytania . Do wygrania będą bidony oraz kubki termiczne.

💧 Konkurs Wszechartystyczny

Wspólnie z Pałacem Młodzieży w Gdańsku Saur Neptun Gdańsk ogłosił konkurs wszechartystyczny „Nie lej wody”. Uczestnicy za pomocą sztuki: obrazu, krótkiego filmu, kompozycji muzycznej lub tekstu (wiersza, opowiadania) – mają przedstawić swoje pomysły na oszczędzanie wody w domu, w szkole czy w życiu codziennym. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek wychowania pozaszkolnego  z województwa pomorskiego. Prace należy przesłać drogą elektroniczną na adres: imprezy@pmgdansk.pl do dnia 22 maja 2021 r. Nagrodami w Konkursie są nagrody rzeczowe oraz publikacja zwycięskich prac na stronie internetowej Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Regulamin Konkursu oraz Karta Zgłoszenia do pobrania na stronie pm.edu.gdansk.pl: https://tiny.pl/rl8gx

Zwiń ^

Światowy Dzień Wody

Z okazji Światowego Dnia Wody ogłaszamy konkurs „Woda z kranu – doceniam i szanuję”.

Aby wziąć w nim udział wystarczy śledzić nasz profil na Facebooku w poniedziałek (22 marca) i odpowiedzieć na jedno z pytań konkursowych, które ukażą się o godz. 8:00, 10:00, 14:00, 16:00 i 18:00.  Odpowiedzi należy wysyłać w wiadomości prywatnej na profilu FB SNG. Na odpowiedzi czekamy do 23.03.2021 r. Koniecznie należy zapoznać się z Regulaminem Konkursu.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez komisję konkursową, a do wygrania jest po 5 nagród rzeczowych w każdym z pytań konkursowych: bidon na wodę oraz kubek termiczny. Jeśli dodatkowo postanowimy przyznać wyróżnienia, nagrodą będzie torba ekologiczna, po jednej sztuce dla każdego.
Zapraszamy do udziału!


Zwiń ^

Stawki opłat za wodę i ścieki w Gdańsku

26 lutego 2021 roku wejdzie w życie nowa taryfa opłat za wodę i ścieki w Gdańsku. Przez 12 miesięcy, cena dla gospodarstw domowych w Gdańsku wyniesie 10,61 zł netto za metr sześcienny wody i ścieków. Taryfy zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W pierwszym roku obowiązywania zatwierdzonych taryf, gospodarstwa domowe w Gdańsku zapłacą 4,51 zł za metr sześcienny wody i 6,10 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Co daje łączną kwotę 10,61 zł netto. Z kolei taryfa dla przemysłu i innych odbiorców wyniesie 10,68 zł netto. 

Wzrost cen taryf uwzględnia m.in.

 • podniesienie cen energii elektrycznej i wprowadzenie opłaty mocowej (w stosunku do obowiązującej taryfy)
 • podniesienie cen energii elektrycznej i wprowadzenie opłaty mocowej (w stosunku do obowiązującej taryfy) - co skutkowało wzrostem cen energii o ponad 40%
 • podwyższenie płacy minimalnej, mające wpływ na nabywane przez SNG koszty usług, 
 • wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, 
Zatwierdzona przez PGW Wody Polskie taryfa ustalana jest na 3 lata. W pierwszym roku jej obowiązywania mieszkańcy zapłacą za wodę i ścieki 10,61 zł, w drugim roku 11,20 zł, a w trzecim roku 11,65 zł (ceny netto).
Decyzja w sprawie taryf tutaj

Zwiń ^